Dzisiaj jest: 23.1.2019, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Warto walczyć o więcej – 424 tys. zł za wypadek drogowy

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 825 Autor:

Rodzina otrzymała ponad 9 razy więcej, niż przyznał zakład ubezpieczeń

Warto walczyć o więcej – 424 tys. zł za wypadek drogowy
 

CZY JEST COŚ, CO MOŻNA ZROBIĆ DLA RODZINY, KTÓRA STRACIŁA BLISKĄ OSOBĘ W WYPADKU SAMOCHODOWYM I ZNALAZŁA SIĘ W TAKIEJ SYTUACJI ? 

Na tak zadane pytanie odpowiedzią jest opisana poniżej sprawa wypadku drogowego, do którego doszło w 2015 roku w północno-wschodniej Polsce.

Dlaczego doszło do wypadku? 
Do wypadku doszło w okolicach Łomży. Kierowca jechał zbyt szybko i na zakręcie stracił panowanie nad autem, które wypadło z drogi. Samochód dachował, w wyniku czego jeden z pasażerów - 19-letnia dziewczyna zmarła w efekcie odniesionych obrażeń.
Winnym wypadku drogowego uznano kierowcę samochodu, wobec którego w toczącej się po wypadku sprawie karnej zapadł wyrok.

Czy brak zapiętych pasów przyczynił się do śmierci?
Zakład ubezpieczeń, z którego OC była likwidowana szkoda, uznał że zmarła była współwinna odniesionych obrażeń, ponieważ w trakcie zdarzenia nie miała zapiętych pasów. W związku z powyższym, ubezpieczyciel określił tzw. przyczynienie się do spowodowania wypadku w wysokości 40%, co oznacza, że ewentualnie przyznane odszkodowanie czy zadośćuczynienie dla rodziny zmarłej, zostanie zmniejszone właśnie o taki procent.
„Brak zapiętych pasów najczęściej przyczynia się do zwiększenia rozmiaru obrażeń poniesionych w wypadkach drogowych. Jednak nie wyklucza to możliwości uzyskania odszkodowania.” – mówi Kamila Barszczewska z Zarządu firmy Auxilia S.A. zajmującej się pozyskiwanie odszkodowań dla ofiar wypadków. – „W tym przypadku na drodze sądowej dowiedliśmy, że biorąc pod uwagę przebieg wypadku (zniszczenie całej tylnej części pojazdu i znaczne wgniecenia dachu), nawet zapięte pasy nie mogły uchronić poszkodowanej przed śmiertelnymi obrażeniami ciała.”
Bliskie relacje rodzinne
Zmarła choć była już pełnoletnia, mieszkała z rodzicami, rodzeństwem oraz babcią. Sąd wziął pod uwagę bliskie relacje łączące członków rodziny i dlatego przychylił się do argumentacji pełnomocnika poszkodowanej rodziny - uznał w całości dochodzone przez niego kwoty roszczeń.  
Ponad 9 razy więcej, niż przyznał zakład ubezpieczeń
Należy pamiętać, że ofiary wypadków drogowych lub ich bliscy mają prawo otrzymać zadośćuczynienie za stratę i krzywdę doznaną w wyniku takiego zdarzenia. Odszkodowania są najczęściej pobierane z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawcy wypadku lub – jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia bądź nie posiadał OC – roszczenia odszkodowawcze można zgłaszać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Warto zdawać sobie sprawę, jak faktycznie wygląda sytuacja na tym rynku i w jaki sposób traktowani są poszkodowani w wypadkach drogowych. W tym przypadku na etapie przedsądowym zakład ubezpieczeń ustalił 40% przyczynienia zmarłej i w związku z tym zmniejszył kwotę roszczeń właśnie o taki procent. Poza tym uznana przez ubezpieczyciela kwota zadośćuczynienia również była niewysoka.
Dlatego bliscy zmarłej w wypadku dziewczyny zwrócili się o pomoc do wyspecjalizowanej w uzyskiwaniu odszkodowań firmy AUXILIA S.A.. W wyniku skierowania sprawy na drogę sądową, poszkodowana rodzina otrzymała w sumie aż 380 000 zł! Ponieważ sprawa trwała 2,5 roku, do tej kwoty zostały doliczone ustawowe odsetki w wysokości ponad 44 000 zł. Razem daje to niebagatelną kwotę 424 000 zł, a uzyskane zadośćuczynienie jest 9,4 razy większe, niż na początku przyznał bliskim zmarłej 19-latki ubezpieczyciel.

Osoby poszkodowane:

rodzice, młodsze rodzeństwo, babcia

Kto zginął w wypadku drogowym:

19-letnia dziewczyna – córka, siostra i wnuczka

Pierwotnie wypłacona kwota razem**:

45 000 zł

Przyczynienie:

0% zamiast 40%

Kwota razem po rozprawie sądowej:

424 000 zł***

Efekt:

9,4 razy większe zadośćuczynienie
i odszkodowanie


* Dane pochodzą ze strony http://statystyka.policja.pl.
** Kwota po odjęciu 40% przyczynienia, które przyjął ubezpieczyciel
*** Całość zadośćuczynienia w sprawie + odsetki

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.