Dzisiaj jest: 15.11.2019, imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda

Zapraszamy na wystawę plenerową "Bohaterowie Plebiscytu"

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 153

.

Zapraszamy na wystawę plenerową "Bohaterowie Plebiscytu"

Plenerowe wspomnienie plebiscytu z 1920 r.

11 listopada przed Muzeum Ziemi Piskiej otwarta zostanie plenerowa wystawa „Bohaterowie Plebiscytu”, opracowana przez Instytut Północy im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Ekspozycja poświęcona jest osobom zaangażowanym w polską sprawę podczas plebiscytu w 1920 r.
 

Plebiscyt na Mazurach, Warmii i Powiśli latem 1920 r. był próbą przyłączenia do odrodzonej Polski ziem nadgranicznych, które po uzyskaniu niepodległości przez nasz kraj znalazły się w granicach Prus. Jego przeprowadzenie zapisano w postanowieniach Traktatu Wersalskiego, a głosowanie poprzedziła kampania. Po stronie niemieckiej zaangażowano cały mechanizm państwowy, ale nie brakowało lokalnych działaczy, którzy, narażając się na szykany i prześladowania, agitowali za Polską.

Dążenia propolskich działaczy podsyciło odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 r. – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Na wystawie przedstawiono postaci, które wówczas odważyły się głośno mówić o możliwości odłączenia terenów nadgranicznych w Prusach od państwa niemieckiego i przyłączeniu ich do Polski. Ekspozycja jest wolnostojąca i będzie prezentowana na placu przed muzeum. Mam nadzieję, że piszanie poświęcą chwilę, by poznać historie przedstawicieli miejscowej inteligencji, ludzi kultury czy zwykłych chłopów, którzy nie zapominali o swoich korzeniach, a za działalność za rzecz Polski byli w stanie zapłacić nawet cenę życia.
 

Otwarcie wystawy przygotowanej przez historyków Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie zaplanowano 11 listopada. Spotkanie przed Muzeum Ziemi Piskiej o godz. 12.30 po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Wolności. Gościem wernisażu będzie dr Jerzy Kiełbik, szef olsztyńskiej placówki naukowej. Wystawę będzie można oglądać w Piszu do końca listopada.

Plenerowa wystawa stanowi element programu „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
DOM SPRZEDAM *** OKAZJA *** DZIAŁKA NA MAZURACH - SPRZEDAM ***MIESZKANIE SPRZEDAM***