Dzisiaj jest: 22.11.2019, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

ZATRZYMANIE NIETRZEŹWEGO KIERUJĄCEGO SKUTEREM PRZEZ INNEGO UCZESTNIKA RUCHU DROGOWEGO JAKO PRZYKŁAD UJĘCIA OBYWATELSKIEGO

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 412

.

ZATRZYMANIE NIETRZEŹWEGO KIERUJĄCEGO SKUTEREM PRZEZ INNEGO UCZESTNIKA RUCHU DROGOWEGO JAKO PRZYKŁAD UJĘCIA OBYWATELSKIEGO

Oficer dyżurny piskiej komendy co raz częściej odbiera zgłoszenia od obywateli, którzy mają podejrzenia, że kierowca jadącego przed nimi pojazdu jest pijany. Każda taka informacja jest weryfikowana przez policjantów. Zdarzają się też przypadki, że obywatele sami zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców uniemożliwiając im dalszą jazdę, o czym informują policję. Z pewnością są to postawy godne pochwały, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Co raz większa liczba obywateli wykazuje troskę o bezpieczeństwo zwłaszcza na drogach. Mając podejrzenia nietrzeźwego kierującego ludzie dzwonią do oficera dyżurnego, a zdarza się też, że sami zatrzymują takiego kierowcę, po czym informują policję. Są to z pewnością zachowania godne naśladowania, a tym samym przykłady tzw. ujęcia obywatelskiego.

Czym jest ujęcie obywatelskie ?

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243§1 kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.” W §2 doprecyzowane jest, że osobę ujęta należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym działaniem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej przekazać go w ręce Policji.

Do takiej właśnie sytuacji doszło 2 listopada br. na trasie Pisz- Wiartel, gdzie jeden z uczestników ruchu drogowego zatrzymał pijanego kierowcę jadącego skuterem. Kierowca osobówki zauważył dwóch mężczyzn jadących skuterem. Ich sposób jazdy wyraźnie sugerował, że są nietrzeźwi. Obywatel wyprzedził jednoślad i zmusił kierującego nim, by się zatrzymał. Następnie mężczyzna wyjął kluczyki uniemożliwiając mu dalszą jazdę i wezwał na miejsce policję.

Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że skuterem kierował 30-letni mieszkaniec piskiej gminy. Policjanci nie mieli żadnych wątpliwości, że jest on pijany. Razem z nim jechał jeszcze jeden pasażer będący także pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kierującego skuterem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Okazało się też, że nigdy w życiu nie posiadał on prawa jazdy.

30-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Właściciel jednośladu pociągnięty zostanie do odpowiedzialności za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu przez osobę będącą w stanie po użyciu alkoholu

Źródło: Kpp Pisz
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
DOM SPRZEDAM *** OKAZJA *** DZIAŁKA NA MAZURACH - SPRZEDAM ***MIESZKANIE SPRZEDAM***